Kupujete či prodáváte čerpací stanici? Pak se neobejdete bez právního zastoupení a pomoci odborníků. Nechte celý proces prodeje na nás a věnujte se naplno vašemu podnikání.

Nabízíme poradenské služby, ekonomické i právní zastoupení a celý proces prodeje čerpací stanice bez problémů vyřídíme za vás.

Jak proces prodeje čerpací stanice probíhá a na co se připravit?

Jaké povinnosti má kupující a jaké prodávající? Co vše je potřeba před samotným vyjednáváním a zpřístupněním citlivých informací firmy zařídit? Jak nacenit čerpací stanici, jakými audity je potřeba projít a co vše se zohledňuje do finální kupní ceny nabídnuté kupujícím?

Pojďme se podívat krok po kroku na jednotlivé body prodeje čerpací stanice.

Rozdíly mezi kupujícím a prodávajícím čerpací stanice

Nejprve je důležité rozdělit povinnosti prodávajícího a kupujícího při prodeji společnosti.

Co vše je zapotřebí vykonat ze strany kupujícího při prodeji čerpací stanice?

1)    Právní a účetní audity – due diligence

V prvním kroku je potřeba vykonat právní a účetní audit, který souhrnně nazývá due diligence. Tyto audity zpřístupní kupujícímu citlivé informace o firmě, a to z právního a účetního hlediska a kupující získá výsledný report – due diligence report, na základě výsledků je pak ze strany kupujícího, nabídnuta odpovídající kupní cena prodávajícímu.

2)    Prohlášení „Reps and warranties“

Dále je nutné mít ve smlouvě písemně stvrzeno, že prodávající uvádí pravdivé účetní i další informace a v případě porušení, je velmi důležité podložit nedodržení smluvní pokutou. K tomu slouží prohlášení, které se odborně nazývá representations and warranties.

Co kontroluje a na co se zaměřuje právní a účetní audit?

Co kontroluje právní a účetní audit najdete v tabulce. V případě, že ve výsledném reportu jsou zjištěna vysoká rizika, pak další možností, jak se jim vyhnout je, založit zcela novou firmu.

Další informace k odkupu firmy a také potencionální kupce pro vaši firmu (čerpací stanici) najdete na webu www.incorporated.cz.

Právní audit

  • • kontrola uzavřených smluv
  • • kontrola nastavených smluvních pokut
  • • kontrola ochrany duševního vlastnictví firmy
  • • kupující zohlední zjištěné informace při nabídce výsledné kupní ceny za čerpací stanici

Doporučujeme svěřit proces specialistům na akvizice firem: advokátní kanceláří Navrat & Partners

Účetní audit

  • • kontrola správnosti účetnictví – účetní uzávěrka, kontrola závazků
  • • kontrola vlastního kapitálu – nesmí být v záporných hodnotách
  • • peníze v hotovosti v pokladně
  • • pohledávky
  • • skutečnou výši majetku společnosti

Doporučujeme svěřit proces zkušeným odborníkům na účetnictví: eTuls International

Povinnosti prodávajícího při prodeji čerpací stanice

1)      Sjednání dohody o mlčenlivosti

Ještě před zahájením účetního a právního auditu je potřeba, aby potencionální kupující podepsal tzv. dohodu o mlčenlivosti (odborný název: NDA – non-disclosure agreement). Pouze v případě, kdy firma nebyla nikdy aktivní (ready-made společnosti) nebo jen částečně, tato dohoda není nutná. Podepisuje se pro případ, že by se prodávající s kupujícím nedohodl na konečné kupní ceně.

2)      Potvrzení o převzetí dokumentace kupujícím

Prodávající si musí nechat od kupujícího podepsat tzv. předávací protokol. Jedná se o potvrzení od kupujícího, že mu prodávající předal veškerou dokumentaci firmy (právní i úřední).

Www.odkup-firmy.cz nabízí odborné poradenství v oblasti prodeje a nákupu společnosti s.r.o., a také informace, kde najít vhodné zájemce o koupi vaší firmy.

Jak postupovat v případě, že kupující je ze zahraničí?

Při prodeji společnosti je vždy potřeba, aby se kupující (odpovědný zástupce) prověřil diplomem či vysvědčením, které potvrzuje, že může vykonávat danou činnost podnikání. Také je nutné, aby výpis z rejstříku trestů byl vystaven v zemi, kde bude čerpací stanice provozována.

V případě, že jsou požadované dokumenty vystaveny v zahraničí, pak bude potřeba zažádat o apostilu/superlegalizaci a v určitých případech i o nostrifikaci.

Apostila a superlegalizace ověřuje pravost dokumentů. Superlegalizace je ovšem potřebná pouze v případě, že kupující pochází ze země, pro kterou apostilace dokumentů neplatí (seznam zemí zde), pak je nutné dokumenty superlegalizovat. Tento proces je časově i finančně mnohem náročnější, protože se jedná o vyšší stupeň ověřování dokumentů a bez odborných znalostí se neobejdete.

Dalším příkladem, kdy je potřebná apostila či superlegalizace je v případě, že podpisy na smluvních dokumentech byly ověřeny notářem v zahraničí. Pak bude potřeba zažádat o apostilaci či superlegalizaci notářského osvědčení podpisů.

Nechte právní stránku na odbornících. Na webu www.apostila.cz najdete detailní informace a profesionální pomoc, která vám ušetří čas i peníze.

Seznam firem

Prodej firem

Neztrácejte čas s daněmi, registrací, sídlem, poplatky a založením.
Seznam firem

Nacenění čerpací stanice

Nakonec si ještě povíme, jak nacenit čerpací stanici a podle čeho zvolit odpovídající konečnou kupní cenu.

V potaz je nutné vzít několik aspektů, které cenu ovlivňují, jako jsou zásoby pohonných hmot, kde je čerpací stanice provozována, jakou sílu má její značka na trhu, zdali na nemovitosti je úvěr a jak vysoký atd.

V základu je cena vypočítávána z tzv. EBITDA tedy ročního zisku čerpací stanice před zdaněním. Konkrétně můžete na výpočet použít vzoreček – roční EBITDA x 4 = nebo roční EBITDA x 5 = a vyjde vám kupní cena čerpací stanice, na kterou má další vliv výsledek auditu či úvěr na nemovitosti.

Převod firmy za vás komplexně vyřídíme, získejte poradenství i právní a ekonomickou podporu při prodeji firmy a kontaktujte nás na www.odkup-firmy.cz.

Koupě nemovitosti a ready-made sro

5 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Koupě nemovitosti a ready-made sro

Kupuji nemovitost od plátce DPH. Mám ji koupit na sro plátce DPH nebo na sro neplátce DPH? Odpověď záleží na tom, zda se nemovitost prodává s DPH, s přenosem DPH, osvobozena od DPH nebo od [...]

Rady jak zvýšit hodnotu firmy před prodejem

13 července, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rady jak zvýšit hodnotu firmy před prodejem

Máte v plánu prodat svou společnost? Pokud ano, tak pro Vás přinášíme článek se sedmi radami jako před prodejem zvýšit její hodnotu. VÝKON SPOLEČNOSTI Hned první radou je zvýšení výkonu společnosti. Ve Vašem zájmu je [...]

Prověření společnosti před koupí

26 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prověření společnosti před koupí

Chcete se věnovat podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným a přemýšlíte nad nákupem již existující s.r.o.čky? Chcete mít jistotu, že uděláte dobrý krok a chcete se vyhnout nepříjemným překvapením? Pokud jste odpověděli ano, tak právě [...]

Superlegalizace – co to je a kdy ji potřebuji?

19 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace – co to je a kdy ji potřebuji?

Superlegalizáciou nazýváme vyšší stupeň ověření úředních listin (podle § 109 zákona č. 91/2012 Sb. O mezinárodním právu soukromém). Superlegalizáciou se ověřuje listina, která má být předkládána v zahraničí a spočívá v ověření pravosti podpisů a [...]

Vznik ready made společností v ČR

16 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vznik ready made společností v ČR

Každoročně jejich přibudou tisíce. Až 80% z nich si noví majitelé koupí do jednoho roku. Za poslední tři dekády vzniklo v České republice více než 56 tisíc ready made společností. Ty vznikají za účelem dalšího [...]

Odkup firmy – sro – společnosti

3 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Odkup firmy – sro – společnosti

Odkup společností V rámci našich služeb, které klientům poskytujeme, nabízíme také službu odkupu společnosti. Odkoupení společnosti představuje nejefektivnější postup zbaveni se společnosti, při současném získání finančních prostředků za Vaši společnost. Neváhejte nás kontaktovat a nabídnout [...]

Kupujte s.r.o. na prodej

22 dubna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kupujte s.r.o. na prodej

Při zakládání s.r.o. osobně se musíte připravit na časově náročný a byrokraticky zatěžující proces. Chcete-li se tomuto procesu vyhnout řešením může být prodej nově založených společností nebo společností s historií online. Takový jednoduchý způsob nabízí [...]

Jak postupovat při prodeji vaší staré společnosti?

9 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak postupovat při prodeji vaší staré společnosti?

Nejužitečnějším a nejlepším způsobem nevyužívané společnosti je takovou odkup firmy iným subjektem. Pokud jste se rozhodli pro prodej Vaší společnosti, ale nevíte jak dál, nabízíme Vám možnost se bezplatně zařadit do našeho seznamu, který slouží [...]

Jak správně postupovat při prodeji s.r.o.

29 ledna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak správně postupovat při prodeji s.r.o.

Přemýšlíte nad tím, že byste prodali společnost s ručením omezeným, ale nevíte jak správně postupovat v souladu se zákonem a zakládajícím dokumentům? Abyste mohli v klidu spát, aby Vás nic nezaskočilo připravili jsme stručné informace [...]

Co je ready made společnost?

24 června, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co je ready made společnost?

V tomto článku si vysvětlíme pojmy jako, co je to ready-made společnost a způsob založení společnosti. Jak se prolíná oblast ready-made společnosti se společností s ručením omezeným. Vysvětlíme si základní charakteristiky těchto společností. Založení společnosti [...]

Obchodní řejstřik v zahraničí

19 srpna, 2018|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obchodní řejstřik v zahraničí

Anglie – Obchodní řejstřik Delaware – Obchodní řejstřik Florida – Obchodní řejstřik Kalifornie – Obchodní řejstřik New York – Obchodní řejstřik Washington D.C. – Obchodní řejstřik Wyoming – Obchodní řejstřik Hong Kong – Obchodní řejstřik [...]