Přemýšlíte o nákupu agentury práce nebo jejím prodeji? Poradíme vám, jak zařídit prodej/koupi takové společnosti bez rizika.

Výhodný a bezpečný prodej agentury práce

V současné ekonomické situaci jsme v naší firmě zaznamenali vyšší poptávku mezi zájemci o koupi agentury práce. Proto jsme se rozhodli sestavit adekvátní nabídku, včetně zajištění právní, ekonomické nebo poradenské činnosti a to buď v zastoupení této činnosti, nebo jako komplexní servis.

Jak se provádí nacenění společnosti agentury práce

Vlastníte svou agenturu práce a přemýšlíte o jejím prodeji? Jak takovouto společnost nacenit? V tomto směru existuje několik aspektů, které mohou upravit celkovou výši odhadní ceny.

  • pokud se agentura prodává se zásobami nebo bez nich
  • pokud se agentura prodává jako prostor spolu s nemovitostí
  • pokud je agentura zatížena spotřebitelským úvěrem

Nacenění agentury práce se provádí jednoduchým vzorcem EBITDA. Měsíční EBITDA je obyčejně 100.000 Kč – 200.000 Kč, co je roční EBITDA 1.200.000 Kč – 2.400.000 Kč. Cena agentury tak muže být 4.800.000 Kč – 12.000.000 Kč. Pokud se nabízí agentura práce spolu s místem provozovny, včetně nemovitosti, pak se odhadní cena nemovitosti vypočítá podle aktuální výše podobných prostor v dané lokalitě a cena se počítá za jeden metr čtvereční. V případě, že je společnost či nemovitost zatížena úvěrem, odečte se jeho výše od ceny nemovitosti.

Co je potřeba vyřídit při prodeji agentury práce:

Účetní audit

Před prodejem společnosti s ručeným omezením je potřeba vyhotovení účetního auditu a následné kontroly účetní uzávěrky. V účetním auditu jsou vidět všechna aktiva a pasiva firmy, závazky v podobě úvěrů apod. Pokud je firma zatížena spotřebitelským nebo jiným úvěrem, je nutné zjistit, o jaké závazky se jedná a sledovat jejich celkovou výši. Následuje kontrola financí v pokladně a na účtu. Dále sledujeme výši hmotného a nehmotného majetku a jeho reálnou hodnotu. Účetní audit lépe svěřte zkušeným odborníkům například ze společnosti eTuls International.

Právní audit

Právní audit sleduje všechny smlouvy, uzavřené firmou. Ve smlouvách kontrolujeme výpovědní možnosti a případné smluvní pokuty za porušení smlouvy. Pokud jsou smluvní podmínky nevyhovující, mohou mít vliv na konečnou cenu této společnosti. Pokud firma nemá ochrannou známku, je potřeba ji zařídit v době před převedením společnosti na nového jednatele. Výdaje spolu s tím vynaložené lze rovněž uplatit v konečné výši ceny za společnost. Smlouvy o prodeji a právní audit lépe svěřte zkušeným advokátům například ze kanceláře Navrat & Partners.

Seznam firem

Prodej firem

Neztrácejte čas s daněmi, registrací, sídlem, poplatky a založením.
Seznam firem

Due dilligence zpráva

Aktivní společnost může mít různá právní rizika, která jsou potřeba sepsat do speciální dohody s názvem “ Due dilligence zpráva.“ Tato zpráva chrání kupujícího před riziky a přijetí závazku prodávajícího, krýt potencionální náklady plynoucí z těchto rizik.

Předávací protokol

Při prodeji společnosti je nutné stvrdit, že kupující převzal veškerou právní a účetní dokumentaci k firmě a to formou předávacího protokolu. Cenné informace pro odkup firmy získáte na internetových stránkách www.odkup-firmy.cz.

Smlouva o mlčenlivosti

Dříve, než dojde ke kontrole účetního auditu, se doporučuje sepsat smlouva o mlčenlivosti, neboli NDA – non-disclosure agreement. Tato smlouva chrání prodávajícího před možným vyzrazením obchodního tajemství v případě, že by se prodej neuskutečnil. Pokud jde o prodej firmy, která nebyla nikdy aktivní (takové firmy se někdy označují jako ready-made společnosti), není smlouva o mlčenlivosti nutná. Více informací o tom, kde najít kupce pro svou stávající firmu, naleznete na webu https://www.odkup-firmy.cz. Zde také najdete tipy a rady, jak efektivně prodat svou společnost s možností vyššího zisku.

Reps and warranties

Pokud dojde k prodeji firmy, je nezbytné, aby prodávající stvrdil, že neuvedl nepravdivé účetní nebo jiné informace o firmě. Zde se sepisuje prohlášení o osobním ručení, že jsou jeho poskytnuté informace pravdivé. Prohlášení se odborně nazývá representations and warranties a je součástí smlouvy o převodu obchodního podílu nebo smlouvy o převodu akcií. Důležitým bodem tohoto prohlášení je uvedení výše sankce v případě, že by nepřiznal existující závazky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního pojištění, zdravotní pojišťovně nebo vůči jiným firmám.

Pozor na společnost platící DPH

Rozhodnete-li se pro koupi společnosti, která je vedená jako plátce DPH, pak zkontrolujte také bezdlužnost na dani z příjmu i na DPH. Koupě takovéto firmy je z hlediska úředního a účetního, mnohem výhodnější. Odpadá budoucí starost k přihlášení k DPH.

Kdy se rozhodnout pro založení nové společnosti

Pokud se během kontroly právního nebo účetního auditu objevilo nějaké riziko, je lepší založení nové společnosti. Více o tom, na které problémy si dát při koupi společnosti pozor, najdete na webu www.incorporated.cz – zde rovněž najdete i seznam aktuálních firem na prodej – např. lékárny, autodoprava, agentury práce, ale i firmy bez historie, tzv. ready-made s. r. o.

Vyřízení apostily, superlegalizace nebo nostrifikace

Pokud se rozhodnete při převodu firmy k doplnění některé činnosti, na kterou je vázané zvláštní povolení nebo živnost, pak je předpokladem k získání povolení o provozování činnosti prokázání se vysvědčením, výučním listem nebo diplomem. Ten musí být v případě nového společníka – cizince, apostilované. Apostilování diplomu/vysvědčení je potvrzení o tom, že diplom nebo jiný dokument vydaný v zahraničí je pravý.

Superlegalizace je komplikovanější a dražší proces potvrzení toho, že je diplom nebo jiný dokument vydaný v zahraničí pravý. Nostrifikace je určení typu diplomu nebo vysvědčení, které je v tuzemsku ekvivalentem zahraničního diplomu nebo vysvědčení. Podrobnější informace, jak získat apostilaci, superlegalizaci nebo nostrifikaci, najdete na stránkách www.apostila.cz. Pokud potřebujete vyřídit některé z výše uvedených potvrzení, doporučujeme vám obrátit se na naše specialisty, kteří vám při vyřízení apostily nebo superlegalizace ušetří mnoho času i financí.

Apostila, superlegalizace – výpis z rejstříku trestů

Pokud je jednatelem společnosti cizinec, vyžaduje se apostila nebo superlegalizace pro jeho výpis z rejstříku trestů.

Apostila, superlegalizace – notář

Dojde-li k převodu firmy v zahraničí, kde se podpisy ověřují notářsky, pak je potřeba rovněž vyřízení apostily nebo superlegalizace. Může se jednat například o smlouvy o převodu obchodního podílu nebo může jít o jiné dokumenty potřebné pro převod společnosti. K takové situaci dochází v případě, že je společník cizinec pocházející z USA, Anglie nebo jiných zemí.

Koupě nemovitosti a ready-made sro

5 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Koupě nemovitosti a ready-made sro

Kupuji nemovitost od plátce DPH. Mám ji koupit na sro plátce DPH nebo na sro neplátce DPH? Odpověď záleží na tom, zda se nemovitost prodává s DPH, s přenosem DPH, osvobozena od DPH nebo od [...]

Rady jak zvýšit hodnotu firmy před prodejem

13 července, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rady jak zvýšit hodnotu firmy před prodejem

Máte v plánu prodat svou společnost? Pokud ano, tak pro Vás přinášíme článek se sedmi radami jako před prodejem zvýšit její hodnotu. VÝKON SPOLEČNOSTI Hned první radou je zvýšení výkonu společnosti. Ve Vašem zájmu je [...]

Prověření společnosti před koupí

26 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prověření společnosti před koupí

Chcete se věnovat podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným a přemýšlíte nad nákupem již existující s.r.o.čky? Chcete mít jistotu, že uděláte dobrý krok a chcete se vyhnout nepříjemným překvapením? Pokud jste odpověděli ano, tak právě [...]

Superlegalizace – co to je a kdy ji potřebuji?

19 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace – co to je a kdy ji potřebuji?

Superlegalizácí nazýváme vyšší stupeň ověření úředních listin (podle § 109 zákona č. 91/2012 Sb. O mezinárodním právu soukromém). Superlegalizáciou se ověřuje listina, která má být předkládána v zahraničí a spočívá v ověření pravosti podpisů a [...]

Vznik ready made společností v ČR

16 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vznik ready made společností v ČR

Každoročně jejich přibudou tisíce. Až 80% z nich si noví majitelé koupí do jednoho roku. Za poslední tři dekády vzniklo v České republice více než 56 tisíc ready made společností. Ty vznikají za účelem dalšího [...]

Odkup firmy – sro – společnosti

3 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Odkup firmy – sro – společnosti

Odkup společností V rámci našich služeb, které klientům poskytujeme, nabízíme také službu odkupu společnosti. Odkoupení společnosti představuje nejefektivnější postup zbaveni se společnosti, při současném získání finančních prostředků za Vaši společnost. Neváhejte nás kontaktovat a nabídnout [...]

Kupujte s.r.o. na prodej

22 dubna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kupujte s.r.o. na prodej

Při zakládání s.r.o. osobně se musíte připravit na časově náročný a byrokraticky zatěžující proces. Chcete-li se tomuto procesu vyhnout řešením může být prodej nově založených společností nebo společností s historií online. Takový jednoduchý způsob nabízí [...]

Jak postupovat při prodeji vaší staré společnosti?

9 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak postupovat při prodeji vaší staré společnosti?

Nejužitečnějším a nejlepším způsobem nevyužívané společnosti je takovou odkup firmy iným subjektem. Pokud jste se rozhodli pro prodej Vaší společnosti, ale nevíte jak dál, nabízíme Vám možnost se bezplatně zařadit do našeho seznamu, který slouží [...]

Jak správně postupovat při prodeji s.r.o.

29 ledna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak správně postupovat při prodeji s.r.o.

Přemýšlíte nad tím, že byste prodali společnost s ručením omezeným, ale nevíte jak správně postupovat v souladu se zákonem a zakládajícím dokumentům? Abyste mohli v klidu spát, aby Vás nic nezaskočilo připravili jsme stručné informace [...]

Co je ready made společnost?

24 června, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co je ready made společnost?

V tomto článku si vysvětlíme pojmy jako, co je to ready-made společnost a způsob založení společnosti. Jak se prolíná oblast ready-made společnosti se společností s ručením omezeným. Vysvětlíme si základní charakteristiky těchto společností. Založení společnosti [...]

Obchodní řejstřik v zahraničí

19 srpna, 2018|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obchodní řejstřik v zahraničí

Anglie – Obchodní řejstřik Delaware – Obchodní řejstřik Florida – Obchodní řejstřik Kalifornie – Obchodní řejstřik New York – Obchodní řejstřik Washington D.C. – Obchodní řejstřik Wyoming – Obchodní řejstřik Hong Kong – Obchodní řejstřik [...]